O nás

O MUZEU

Vítejte na stránkách muzea komunismu, které bylo otevřeno v roce 2001.

Muzeum představuje sugestivní pohled na éru komunismu se zaměřením na Československo (obecně) a na Prahu (specificky) v mnoha sférách a z různých pohledů: každodenní život, politika, historie, sport, ekonomika, vzdělání, umění, mediální propaganda, Lidové milice, armáda, policie, (včetně tajných služeb StB), cenzura, soudní a jiné donucovací instituce (včetně éry stalinismu – procesy a politické pracovní tábory) atd..

Muzeum se zaměřuje na totalitní režim od únorového převratu v roce 1948 k jeho kolapsu v listopadu 1989 tak zvané “Sametové revoluce“. Muzeum samo je rozděleno do tří hlavních částí, které nesou pomyslné názvy “Sen, Realita a Noční můra“. K vidění jsou zde zajímavě a velice realisticky zpracované 3D instalace továrny, ateliéru socialistického umělce, výslechové místnosti StB (tato místnost je vytvořena na základě výpovědi pamětníka pana Františka Zahrádky který byl několikrát vyslýchán a následně po dlouhá léta vězněn), školní třídy nebo obchodu s potravinami (bez potravin). Mladé generace zde mají možnost se dozvědět, co to byl Tuzex a bony, kdo to byl tak zvaný “vekslák“, co byla výjezdní doložka, jak se slavil 1. Máj a jaký měl význam aj. Nechybí ani jak jinak než “mimo provoz“ telefonní budka na Leninově třídě.

V promítací místnosti muzea můžete shlédnout 20 minutový dokument, který vám přiblíží období mezi lety 1969 až 1989. Dále Vás čekají pečlivě vybrané záběry ze 17. listopadu 1989.

Výstavu doprovází vyprávění pečlivě zpracované ze směrodatných dat a faktů souvisejících s komunismem jako fenoménem 20. století.

Toto je první muzeum v Praze (od dob Sametové revoluce), které se specificky zabývá systémem, jenž vznikal ve sférách bývalého Sovětského svazu (SSSR). K bohatosti výstavy patří pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace, které obsahují autentické artefakty. To vše je k vidění ve třech hlavních výstavních sálech a v přilehlé promítací místnosti. Předností výstavy je především její obsah – dnes již nevšední předměty a materiály, které pocházejí z vlastního obsáhlého archivu muzea. Dále jej tvoří materiály získané z veřejných i osobních sbírek a archívů.

Muzeum se rozkládá zhruba na 500 metrech čtverečních, v paláci Savarin, který se nachází v centru Prahy, Na Příkopě 10 (2min od Václavského náměstí). Výstavní prostory umožňují ukázku a interpretaci předmětů a historických dokumentů.

Muzeum je stručné, přehledné, objektivní a jeho návštěva je skvělý způsob, jak získat základní znalosti nebo si připomenout dobu minulou o tom, jak tento úžasný národ prožil tak složité období totalitního režimu.

Touto cestou bychom rádi poděkovali lidem, kteří nám velice pomohli při vzniku muzea a pomáhají dodnes.

Jan a Kristyna Kaplan, Kabinet soudní dokumentace a vězeňství pan PhDr. Aleš Kýr a paní Kafková, PhDr. Čestmír Kráčmar, PhDr. Marta Sylvestrová, Dagmar Hochová, Viktor Šlajchert, Gene Deitch, Dr. Otto Pick, Glen Emery, František Zahrádka, Jan Stránský, Mgr. Alexandr Koráb, Mgr. Tomáš Carba, Mathew Ginn, Joel Winn, Dr. Tracy Dove a mnoho jiných.